-->

1. kolo | Letohrad Kunčice

30 May 2009 Author :  

První kolo letošního ročníku Velkopopovický kozel Extraligy v požárním útoku proběhlo v sobotu 30. května 2009 na hasičském hřišti Pod lipami v Letohradu – Kunčicích pod názvem Kunčický pohár 2009. Protože se zdejší závod započítával i do Velké ceny Ústeckoorlicka, tak se zde sjelo celkem 49 družstev mužů a 13 týmů žen. Soutěžní dráha byla dobře připravená.

 

Celý náběh a základna je na betonové ploše, trať je travnatá a pěkně rovná. Čas měřili hasiči z Černovíra. Bohužel i letos pořadatelům nepřálo počasí. Tato soutěž je deštivým počasím známá. Až na pár výjimek zde v historii vždy pršelo. Při zahájení to vypadalo, že déšť přestává, ale pak znovu začal a dokonce chvílemi přecházel v silný liják. V odpoledních hodinách sice občas vykouklo i sluníčko, ale to bylo jen na chvíli. Soutěž byla zahájena v 11:00 pokusem domácího týmu z Kunčic. Za silné podpory fanoušku se předvedli pěkným časem 17,79. Následoval nevydařený pokus Letohradu a ani Turov se p problému na koši nepředvedl dobrým časem. Ani Květinovu se nevedlo. Problém na rozdělovači a na levém proudu znamenal 19,67. Sychotínu se nepodařilo zapojit proudnici na levém proudu. Ze stejného okresu Blansko přijel i Žernovník. Ovšem ani zde to nebylo bez chyb. Béčkař se zdržel na základně a voda ze stroje šla příliš pozdě, aby mohli útočit na první pozice (18,10). Trnava patří k letošním favoritům seriálu. Tady se předvedli pěkným časem 17,24 a to i s prostřikem. Nakonec za tento čas získali 4. místo.

Po nich následoval povedený pokus Neplachovic, kde vyrovnané sestřiky zastavily čas na 17,44. Babice se také předvedly pohledný pokusem, jen proudaři si stěžují, že voda mohla být o něco dříve (17,87). O něco hůře se dařilo Petrovicím. Problém se zapojením béček znamenal pozdější vodu ze stroje a výsledný čas 18,17. Urbanov vstup do letošního ročníku nezvládnul (20,92). Problém byl na obou proudech . Právě naopak se vstup do seriálu vydařil Plumlovu. Již delší dobu se šířily zvěsti o tréninkových super časech tohoto týmu. A ona to byla pravda. nádherný útok byl právem vítězný. Čas 16,62 je na začátek sezóny naprosto nečekaný. Pokus Pustkovce ovlivnila chyba na rozdělovači. Béčko bylo zapojeno až za běhu a tak strojník raději čekal s přidáním plynu (18,42). Tradiční startovní číslo po Radíkovu přebrali Špičky. V tomto závodu jim však štěstí nepřineslo. Koš upadnul na zem a pokus nebyl dokončen. Bolatice se předvedly perfektním pokusem a vybojovali si 5. místo (17,31). Už o něco lépe než loni se daří Vacenovicím (18,63). To už se očekává útok na nejvyšší místo ze strany Nevcehle. Ovšem koš nebyl našroubován a vypadl přímo do kádě. Neplatný pokus znamená komplikaci za obhajobou titulu. Pořád však můžou vyhrát ještě 13 závodů. To jim však určitě bude komplikovat například LItava. Tento tým si loni na této trati v Kunčicích udělat první šestnáctku a letos svou formu jen potvrdil. Dokonce svůj loňský čas výrazně překonali a na tabuli svítilo 16,69. Zařadili se jen těsně za Plumlov na druhou pozici. A to ještě nebyl konec. Hned po Litavě se předvedli hasiči z Úherců .

Proti loňsku změnili výrazně sestavu a na této soutěži jim na proudu pomáhal proudař z Vřeskovic. Čas 16,75 byl bez chyb a radost týmu byla obrovská. Za velké podpory hasičů z Nevcehle se na start postavil jejich soused Pavlov a předvedl 18,52. Nenabrání vody znamená N pro hasiče z Velkých Hoštic. Do první desítky se krásným útokem a časem 17,41 probojovaly Podmoklany a za čas 17,72 se na osmou příčku usadily Lavičky. Nevím jestli tyto dva týmy budou jezdit Extraligu pravidelně, ale určitě by se umísťovali na bodovaných místech. První body se odvezl Lestkov ( 18,03), který loni pravidelně nejezdil, ale předloni se mu velmi dařilo.

V ženské kategorii se o pořadí rozhodnulo už po startu prvních čtyřech družstev. Zvítězily ke své velké radosti mladičké holky z Výčap časem 17,80. Útok byl povedený a určitě časem budou schopné i přidat. Jako druhé se umístily obhájkyně titulu hasičky z Nevcehle. Stala se chyba na odběhu. Rozdělovačka šlápla levé proudařce na hadici a tím ji z ruky vyrazila klubko. Proto strojnice čekala s vodou, aby se proud podařilo natáhnout až k čáře nástřiku (18,52). Několik drobných chyb znamenalo pro děvčata z Chrášťan čas 18.63 a třetí příčku. Podle výsledků, které však už letos předvedly na jiných soutěžích je možno předpokládat boj o první pozice v celkovém pořadí. Pod hranici 20 vteřin se ještě probojovaly hasičky z Dolního Třešňovce A (19,56) a Bohuňova (19,91). Absolutně nevyšel pokus pravidelným účastnicím Extraligy, holkám ze Lhotek. Na první pokus nenabraly vodu, takže až napodruhé a čas 26,97. Po ukončení soutěže následovalo finále o uzené sele, do kterého se probojovalo prvních 7 týmů mužské kategorie. Soutěžilo se na 2B a selátko si za čas 14,70 odvezli hasiči z Podmoklan . Pak již proběhl nástup, který se poměrně dost natáhnul.

Je poměrně překvapivé, že se na první soutěži za takřka stálého deště „urodily“ tři šestnáctkové časy, ale asi je to nezadržitelný trend Extraligy a to je jen dobře. Následovat bude dlouhá přestávka, kterou týmy určitě využijí k trénování a další kolo se bude konat v sobotu 27.6. v Opatovicích a neděli 28.6. v Radíkově.

Videa